۱۳۸۷ بهمن ۲۹, سه‌شنبه

فهرست برخی قتل‌های سیاسی پس از پایان جنگ 1367 تا1377

1. دکتر کاظم سامی در دوم آذر ماه 1367 در مطبش به قتل رسید. او که عهده دار سمت وزارت بهداشت در دولت مهدی بازرگان بود، هنگام مرگ بیشتر به فعالیت های پزشکی انسان دوستانه مشغول بود
2. سید خسرو بشارتی از متفکرین مذهبی، که در زمینه بعضی از اعتقادات شیعه، مانند زیارت و شفاعت، نظرات انتقادی داشت، در پاییز 69 برای ادای توضیح احضار شد و مدتی بعد جسدش در جاده کن در حالی که گلوله ای به مغزش شلیک شده بود کشف شد.
3. دکتر تفتی، همسر و دو فرزندش در سال 72 در خانه شان واقع در خیابان پاسداران به طرز فجیعی کشته شدند.
4. سعیدی سیرجانی در 23 اسفند 72 از طرف وزارت اطلاعات دستگیر شد. گفته شده که او در ششم آذر ماه 73 در زندان با تزریق شیاف پتاسیم به قتل رسید.
5. مهندس حسین برازنده در تاریخ 14 دی ماه 73 از منزل به قصد شرکت در یک جلسه قرآن هفتگی خارج می شود و در ساعت 11 شب پس از پایان جلسه محل را به قصد منزل خود ترک می کند و صبح روز بعد جنازه اش در کنار اتومبیل او در حوالی خیابان فلسطین پیدا شد. در حالی که بر دستش آثار دستبند و در پشت و پهلوی او آثار ضربه مشهود بود. پزشکی قانونی علت فوت او را فشار بر ناحیه گردن و انسداد مجاری تنفسی اعلام کرده است.
6. ملامحمد ربیعی [ماموستا ربیعی] امام جمعه اهل سنت کرمانشاه با تزریق و ایست قلبی به قتل رسید و جسدش در خیابان پیدا شد.
7. ماموستا فاروق فرساد اهل سقز از شاگردان احمد مفتی زاده در سال 74 در تبعید گاه خود به همین روش به قتل رسید.
8. شیخ محمد ضیائی امام جمعه اهل سنت بندرعباس یکی دیگر از قربانیانی است که با همین روش به قتل رسیده است.
9. مولوی عبدالملک ملازاده و مولوی جمشید زهی از روحانیون اهل تسنن بلوچستان در سال 74 و همزمان با انتخابات مجلس پنجم، در کراچی پاکستان ترور شدند. مولوی عبدالملک قبل از رفتن به پاکستان در ایران زندانی بود.
10. دکتر احمد میرین صیاد اندیشمند و استاد دانشگاه پس از بازگشت از سفر دوبی در فرودگاه بندرعباس دستگیر و چند روز بعد جسد وی در فلکه میناب بندر عباس کشف شد.
11. کاظمی استاد دانشگاه و از متفکرین اهل تسنن نیز در سال 74 به قتل رسید و پرونده قتلش هرگز به نتیجه نرسید.
12. در سال 74 دکتر عبدالعزیز بجد، استاد دانشگاه زاهدان پس از یک سخنرانی انتقادی درباره سریال امام علی ربوده و سپس جسد او در بیابان های زاهدان و اتومبیل او در کنار یکی از ادارت دولتی استان پیدا شد.

13. احمد میرعلائی نویسنده و مترجم در 2 آبان ماه 74 در اصفهان به قتل رسید. او ساعت 7 و 45 دقیقه صبح از خانه بیرون آمد. ساعت 8 صبح در کتابفروشی اش با کسی قرار داشت، و هرگز به این قرار نرسید. میرعلایی همان روز در ساعت 2 بعد از ظهر در دانشکده پزشکی اصفهان سخنرانی داشت که کسانی خبر دادند این سخنرانی لغو شده است. هرگز معلوم نشد چه کسانی این اطلاع را داده اند. ساعت 11 شب از طرف نیروی انتظامی به خانواده او خبر دادند که جسدش کشف شده است. علت مرگ ایست قلبی در نتیجه تزریق الکل بود. الکل را از ناحیه دست به او تزریق کرده بودند و در کنار جسدش مشروب گذاشته بودند.
14. در همان سال و در اصفهان دو کشیش مسیحی به اسامی کشیش دیباج و کشیش میکائیلیان ربوده و بعد اجساد قطعه قطعه شده آنها در یک فریزر کشف شد. اگر چه در همان سال چند دختر به عنوان هوادار یک گروه سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در اعترافات تلویزیونی اعلام کردند که مرتکب این قتل ها شده اند، اما گفته شده است که برخی از متهمان قتل های زنجیره ای در اعترافات محرمانه خود بر دست داشتن در این جنایت ها اعتراف کرده اند.
15. فخرالسادات برقعی در اسفند 74 در قم در خانه مسکونی اش با طناب و با سیم به قتل می رسد. قاتل یا قاتلین پس از قتل، شیرهای گاز شهری خانه را باز کرده بودند تا آتش سوزی ایجاد شود و با امحاء جرم و به آتش کشیدن جسد و خانه، رد جنایت را پاک کنند.
16. در تاریخ 17 مرداد 75 راننده اتوبوس حامل 21 نفر از نویسندگان که عازم ارمنستان بود کوشید اتوبوس را به طرف دره پرتاب و خود، صحنه را ترک کند که هوشیاری بعضی از سرنشینان و ترس راننده از مرگ خودش مانع اجرای نقشه شد. راننده این اتوبوس با نام خسرو براتی در جریان قتل های پروانه و داریوش فروهر، محمد مختاری و محمد جعفر پوینده دست داشت و گفته شده که پس از بازداشت در سال 77 به نقش خود در ماجرای اتوبوس نویسندگان اعتراف کرد.

در سال 1375 تعدادی از فعالان سیاسی سال های نخست انقلاب که پس از تحمل مجازات از زندان آزاد شده و به زندگی روزانه مشغول بودند به قتل رسیدند.
1. جواد صفار در شهریور ماه 75، پس از خروج از منزل به قصد محل کار، مفقود شد.
2. جلال مبین زاده در مهر ماه 75 به وسیله سرنشینان اتومبیلی از محل کار خود ربوده و تاکنون پیدا نشده است.
3. زهرا افتخاری در آذرماه 75 پس از خروج از محل کار خود، به شهادت کسبه محل، به وسیله سرنشینان اتومبیلی با زور ربوده و از آن پس تاکنون از او خبری بدست نیامده است. یکی از همکارانش برای آخرین بار او را در همان روز در هواپیمایی که به مقصد تهران پرواز داشته به همراه چند نفر لباس شخصی دیده است.
4. مرتضی علیان نجف آبادی صبح روز جمعه 28 دی 75 حوالی ساعت 9 صبح هنگام عزیمت از خانه با اتومبیل به قصد محل کارش مفقود شد. اگر چه بستگان او محل نگهداری اتومبیل اش را یافتند، اما هرگز تلاششان برای پیگیری سرنوش او به نتیجه نرسد.
5. امیر غفوری در روز دوم بهمن ماه 75 هنگامی که از محل کارش در یکی از شرکت های کامپیوتری مشهد به قصد سرکشی به یکی از کارخانه های تحت پوشش خود خارج می شود، در فاصله بین آسانسور و در خروجی شرکت ناپدید شده است.
6. سید محمود میلانی [شوهر خواهر امیر غفوری] در روز 23 فروردین 76 در مشهد هنگام عزیمت از محل کار خود به منزل، به وسیله سرنشینان اتومبیلی ربوده شد.
7. مجید رنجبر تنها قربانی آدم ربائی ها در مشهد است که با مقاومت خود و کمک اهالی خیابان سعدی مشهد از دست آدم ربایان گریخت و مشخصات این قاتلان و حتی مشخصات اتومبیل آنها را هم اعلام کرد، اما پیگیری های او نیز بی نتیجه ماند.
8. فرج سرکوهی در سیزدهم آبان ماه 75 ربوده شد. ماجرای او سناریویی از پیش طراحی شده بود. اما زمانی که قتل خود را حتمی دید با انتشار نامه یی ماجرا برملا شد. همزمانی این افشاگری بزرگ و انعکاس جهانی آن با انتخابات دوم خرداد باعث شد که وی جان بدر برد. او اندکی بعد به اتهام تبلیغ بر علیه نظام به یک سال زندان محکوم و پس از پایان دوره محکومیت خود از کشور خارج شد.
9. دکتر احمد تفضلی در روز 24 دی ماه 75 هنگامی که با اتومبیل خود از دانشگاه به سوی خانه اش در حرکت بود، حدود ساعت 2 بعد از ظهر در شمیران ناپدید شد و حدود ساعت 9 شب ماموران گشت پاسگاه انتظامی باغ فیض، جسد او را در کنار اتومبیلش پیدا کردند. برخی از خبرها حکایت از پذیرفتن قتل او توسط متهمان قتل های زنجیره ای دارد.
10. منوچهر صانعی و همسرش [فیروزه سالار کلانتری] در همان روزها [28 بهمن 75]، مفقود شدند و سپس جنازه آن ها کشف شد. صانعی که از آجودان های شاه سابق بود که با گرفتن تامین از مقامات رسمی به تهران برگشته و در یک موسسه تحقیقات تاریخی کار می کرد و پیش از مرگ، چندباری احضار شده بود. همسر سعید امامی که در جریان افشای قتل های پاییز 77 مدتی در بازداشت بسر برد، از همکاران منوچهر صانعی در موسسه تحقیقات تاریخی وابسته به بنیاد مستضغان بود.
11. دکتر غفار حسینی استاد دانشگاه و از فعالین کانون نویسندگان در بیستم آبان 75 در منزل مسکونی خود به قتل رسید.
12. ابراهیم زال زاده مدیر موسسه نشر ابتکار در 5 اسفند ماه 75 ناپدید شد و در اوایل فروردین 76 جسد او در بیابان های یافت آباد در حالی پیدا شد که دشنه آجین شده بود.
13. عباس نوایی در یکی از روزهای ماه رمضان سال 76 ناپدید شد. او در اواسط سال 66 از زندان آزاد شده بود و دیگر فعالیتی نداشت، اما تحت نظر بود و می بایست هرماه خود را معرفی می کرد.
14. در سحر گاه 31 شهریور 77 حمید حاجی زاده شاعر و نویسنده کرمانی را به همراه کودک 9 ساله اش کارون، که در آغوش پدر خفته بود، در حریم امن آنان، یعنی در خانه شان قطعه قطعه کردند. پرونده این قتل نیز هرگز گشوده نشد.
15. پیروز دوانی از فعالین سیاسی و فرهنگی در تاریخ 3 شهریور77 که چند ماه قبل از زندان آزاد شده و به انتشار جزوه ای افشاگر مشغول شده بود، از منزل خود به قصد رفتن به خانه خواهرش خارج و مفقود شد. جنازه او روز بعد کنار خطوط راه آهن سوزانده و دفن شده بود.
16. دکتر مجید شریف، از چهره های فرهنگی و سیاسی با داشتن دکترای فلسفه بعد از مدتی دوری از فرانسه به تهران برگشت و آبان ماه 77 به قتل رسید. او در صبح روز 28 آبان 77 با لباس گرمکن برای ورزش از خانه خارج شد و دیگر هرگز برنگشت. نزدیکان مجید شریف، چهارشنبه چهار آذر 77 جسد او را در پزشکی قانونی شناسایی کردند. اما پرونده مرگ او هم به نتیجه نرسید و حتی هنگام بررسی چهار قتل در پاییز 77 به پرونده مرگ او رسیدگی نشد.
17. و نهایتا قتل های فجیع داریوش فروهر از مخالفان سیاسی و رهبر حزب ملت و همسرش پروانه فروهر (اسكندری) و دو تن از روشنفكران و نویسندگان كانون نویسندگان ایران محمد مختاری و محمد جعفر پوینده در آذر ماه 77
یادشان گرامی باد!

۲ نظر:

ناشناس گفت...

http://makoranna.blogspot.com/
آژانس خبری مکران از آینده ای نزدیک فعالیت خود را آغاز می نماید

مکرانا - بلوچستان غربی

Makoran News Agency

MakoranNA

West Balochistan

ناشناس گفت...

با سلام به مدیر محترم خبر گزاری بلوج نیوز و تمام برادران اهل سنت ایران.ما شما را لینک کردم اگه شما هم این کار را بکنید منت بر سر ما گذاشتید.اجرکم عند اللهhttp://www.jahadiyan.blogfa.com