۱۳۸۸ اردیبهشت ۱۲, شنبه

اقلیت‌ ها در ایران در معرض تهدید هستند


یک کارشناس خاورمیانه می‌گوید، در ایران اقلیت‌ها بطور برنامه‌ریزی‌شده قربانی سیاستی هستند که از سوی حکومت اعمال می‌شود.در اطلاعیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۳ آوریل از سوی کمیسیون حقوق بشر پارلمان آلمان انتشار یافت، آمده است، این اذیت و آزارها از تبعیض در اشتغال و آموزش و تخریب گورستان‌‌ها و هجوم به منازل و غارت اموال گرفته تا بازداشت و اعمال مجازات‌های سنگین را شامل می‌شود.
به گزارش شبكه خبر مسیحیان فارسی زبان به نقل ازرادیو صدای آلمان DW، این اطلاعیه در پی نشستی برگزار شد که در آن گروهی از کارشناسان و نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و گروه‌های اقلیت دینی و قومی و جنسیتی شرکت داشتند. این نشست در محل پارلمان آلمان برگزار شد.
رهبران بهایی در خطر اعدام
کتایون امیرپور، اسلا‌م‌شناس ساکن آلمان، یکی دیگر از شرکت‌کندگان در نشست کمیسیون حقوق بشر پارلمان آلمان بود. وی گفت که از زمان روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد، وضعیت اقلیت‌ها به شدت بدتر شده است. به گفته‌ی خانم امیرپور، بهایی‌ها و دراویش، گروه‌های مذهبی هستند که بیشترین آسیب را دیده‌اند. زیرا این گروه‌ها به عنوان مسلمانان روادار و مداراگر، ادعای گروه‌های تندروی اسلام‌گرا به عنوان تنها نمایندگان دین اسلام را زیر سئوال می‌برند.
کتایون امیرپور در سخنرانی خود گفت، بهایی‌ها با تهدیدهایی چون: بازداشت‌های خودسرانه، تخریب گورستان‌هایشان، اخراج از مدارس عالی، تفتیش منازل، دلسرد ساختن کودکان دانش‌آموز و یا لغو اعتبار مجوزهای شغلی مواجه هستند.
پروفسور اینگو هوفمان (Ingo Hofmann) ، سخنگوی جامعه‌ی بهایی‌های آلمان و از دیگر شرکت‌کنندگان در نشست کمیسیون حقوق بشر پارلمان آلمان اظهار داشت، خطر اعدام، هفت تن از نمایندگان بهایی‌ها را که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند، تهدید می‌کند. به گفته‌ی پروفسور هوفمان، حکومت ایران آنها را متهم به جاسوسی برای اسرائيل کرده است.
وضعیت وخیم اقلیت‌های قومی
روت یوتنر (Ruth Jüttner)، نماینده عفو بین‌الملل در سخنرانی خود در پارلمان آلمان گفت، وضعیت اقلیت‌های قومی در ایران مانند کردها، ترکمن‌ها، بلوچ‌ها و یا آذری‌ها، که نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، به طرز آشکاری بدتر شده است. نماینده عفو بین‌الملل افزود، وابستگان گروه‌های قومی به خاطر آزمون‌های عقیدتی، اغلب شانس پیدا کردن شغل در ادارات دولتی و نیمه‌دولتی را ندارند. فعالان حقوق مدنی اغلب مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و با اتهام‌های مبهم و نامشخص دادگاهی می‌شوند. فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران در مناطق قومی با این اتهام که از گرو‌ه‌های مسلح شورشی حمایت می‌کنند، با دادگاه‌‌های پرسش‌برانگیز مواجه می‌شوند.

ایران پرس نیوز

هیچ نظری موجود نیست: